Qmark Danışmanlık A.Ş.
Qmark Danışmanlık

Mücevhere Yolculuk

Mücevhere Yolculuk

Pek Çok yönetici ve , çok çalışan “performans” kelimesine takılmış durumda şu son günlerde. Performans dediğimiz şey, tüm rol ve sorumluluklarımız çerçevesinde başardıklarımız anlamına da gelebilir, enerjimizin açığa çıkmış farklı farklı adımlarına da...

Performans kavramına bu kadar çok odaklanırken, bir o kadar kıymetli olan “Potansiyel” kavramını ne kadar anlıyor ve sahipleniyoruz, işte ondan pek emin değilim. Çünkü, potansiyel dediğimiz şey, bundan sonra yapabileceklerimiz adına çok güçlü, çok anlamlı bir zenginliği temsil ediyor. Enerjimizin henüz açığa çıkmamış hali ve potansiyelimize odaklanmak çok güçlü bir tutku gerektiriyor.

Gallup'un “2013 İşgücü bağlılığı” araştırmasında yer alan verilere göre, halihazırda dünyanın çok farklı organizasyonlarında çalışan insanların çoğu mutsuz. Bu durumu, tersine çevirmenin ve bağlılığı artırmanın en önemli yolu, çalışanların güçlü yönlerini kullanarak performans göstermesini ve potansiyellerine odaklanmalarını sağlamak, pozisyonlarının gerekliliklerine ve niteliklerine göre, etkili yöneticileri işe almaktan, geliştirmekten ve işte tutmaktan geçiyor.

Güçlü yönlerimiz ile ilgili farkındalığı artırmayı hedeflerken, herkesin içinde de çok özel bir cevher yani bir zenginlik olduğunu daha sık hatırlayabiliriz. Bu konudaki düşünce önderlerinde birisi olan Sir Ken Robinson'a göre:

“Yetenekleri ile tutkuları buluştuğunda, işte o zaman insan “gerçek öz"üne ulaşabiliyor. Böylelikle de, kendisini daha canlı, daha odaklı ve daha güçlü hissediyor, farkında olarak yaşama dair daha güçlü bir akış halinde kalıyor.”

İnsanoğlu ancak kendi gerçek özünü yönetmeyi becerebildiğinde, çevresiyle olan ilişkilerini de kendisine ve karşısındaki insanlara mutluluk verecek bir şekilde yönetebilir. Kendi iç sesini duyabildiği kadar, yüzleşilmesi en zor duygularına güçlü bir şefkat ile kulak verebilmesi de belirleyicidir.

Kişi kKendi insanlığına, kendi kişisel liderliğine saygı gösterebildiği zaman da, başkalarını empati ile dinleyebilir, onlarla güvenilir, değerler ve saygı temellerine dayanan çok anlamlı ve çok kalıcı bir ilişki kurabilir. Kendinden fazlasını isteyen her bir birey, çevresinden de potansiyellerini keşfetmeksini ve keşfettikçe de pozisyon gücüne yüklenmek yerine, yetkinliklerle yönetebilmenin hakkını daha çok vermesini talep edebilir.

Kendinin lideri olmak yolculuğunda ilerleyen her bir çalışan, yaşamında hangi değerlerin güçlü bir şekilkde yaşamasını istediğini bilen, tutkusunu vizyonuyla bütünleyen, bu vizyonu ile ilgili hedeflerine doğru, akıl, cesaret ve özgüvenle ilerlerken, potansiyelini performansa ve etkiye dönüştüren bir insandır.

Kendinin lideri olan bir çalışan, kendi kendinin en değerli gözlemcisidir, çünkü en büyük farklılığının öz farkındalık olduğunun bilincindedir. farkındadır. Şartlar ne olursa olsun, kendi yaşamının, yaptıklarının, yapamadıklarının ve sonuçlarının sorumluluğunu alır. Hatalar yapabileceğini, bazen geriye düşebileceğini bilir ve kişisel tutarlılığını da bu benzeri durumlar ve zorluklar karşısında bile kolay kolay kaybetmez.

İşte bu yüzden ben, insanoğluna şöyle bir baktığımda, yaşadığımız bu dünyada, potansiyel dediğimiz gücün, insanoğlu için en değerli hediyelerden birisi olduğunu düşünüyorum. Kendisine doğru sorular soran insanın, kendisine yepyeni yollar açma ve böylece de kendisini geliştirme şansını yakalayacağını biliyorum.

 

Yeteneklerimiz, yetkinliklerimizin garantisi değil. Yeterliliklerimiz ve arkasından tutkuyla gelecek eylemlerimiz ise yetkinliklerimizin en güzel habercisi. “Kısmete, hizmet eetmek gerekir” diye çok sevdiğim bir söz var. Yerimizde saymamak, alışkanlıklarımız içinde kaybolmamak ve yetkinliklerimizi geliştirmek, etkimizi artırmak adına aslında yapacağımız bir o kadar çok şey var ki.

Kendisine liderlik edecek ve , sürekli geliştirecek insanın da, kendisinde varolan o güzel ve , o güçlü ışığı işine, ilişkilerine ve çevresine saçabileceğinediğine, ışığını saçtıkça da, potansiyelini gerçeğe ve doyumun başrolde olduğu bir sarraflık haline taşıyabileceğine yürekten inanıyorum. Yeter ki kendinizi iskontolamayın, yeter ki iç-dış parazitlere takılı kalmayın ve yeter ki, büyümek ve gelişmek yolculuğunda, neleri daha iyi yapabileceğinizi bulun, anlayın, inanın.

Sınırlar: “Ne Zaman Evet, Ne Zaman Hayır” Diyeceğiz?
Sınırlar: “Ne Zaman Evet, Ne Zaman Hayır” Diyeceğiz?

Sınırlar kendimizi tanımlamak için vardır. İlişkilerimizde kim olduğumuzu ve kim olmadığımızı anlatır; aynı zamanda sorumluluklarımızı belirler.

BIRAK AKSIN
BIRAK AKSIN

Hiç düşündünüz mü, sizi ne harekete geçiriyor? Hangi durumlarda kendinizi çok istekli ve hevesli buluyorsunuz? Ne olduğunda enerjiniz, isteğiniz düşüveriyor?

YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI
YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI

Teknoloji ve yapay zeka o kadar hızlı ilerliyor ki, kim bilir hayatımızı nasıl değiştirecek? İşlerimizi elimizden alacak mı? İnsanların yerine makinalar mı çalışacak?

BİLİNÇSİZ ÖN YARGILARIMIN BİLİNCİNDE MİYİM?
BİLİNÇSİZ ÖN YARGILARIMIN BİLİNCİNDE MİYİM?

Sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler konusunda oldukça da bilinçli olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak bazen hoşlanıp ya da hoşlanmadığımız, sevip ya da sevmediğimiz şeylerin ardındaki tercihlerimiz bu kadar basit olmayabilir.

SIRADAN MÜKEMMEL BİR HAYAT
SIRADAN MÜKEMMEL BİR HAYAT

Oh be dünya varmış! Bu küçücük cümle neler anlatmaz ki…İçeriden yukarıya bir rahatlama hissi yayılır tıpkı sıcak bir yaz günü ikram edilen serin bir bardak suyu içtiğinizde ya da büyük bir özlemle sevdiğinize sıkı sıkı sarıldığınızda.