Qmark Danışmanlık A.Ş.
Qmark Danışmanlık

Yaşam Enerjimiz

Yaşam Enerjimiz

Günümüzde, “7/24 ulaşılabilirlik”; neredeyse her bir kurumun, her bir markanın, hatta birçok insanın vazgeçilmez bir sloganı haline geldi. Hele hele yakın çevremizdeki onlarca akıllı cihaz sayesinde her an bu sloganın hakkını verir bir durumda olmak, bizden bazı şeyleri alıp götürebiliyor.

Üretkenlikten daha güçlü bahsedebilmek için, yoğunluğu ve kalitesi yüksek olan bir enerjiyi tetiklemek gerekiyor. Neden mi? Çünkü, enerji her zaman verimliliğe yol açmayabilir. Onu nasıl kullandığımız ve yönettiğimiz çok belirleyicidir.
İnsanlar birşeyleri yaparken enerjilerini dört ana boyutta odaklıyorlar:

Yürekten adanma
Bağlanma
Kısmen bağlanma
Kopma
Yürekten adanma dediğimiz şey, sabah kalktığımızda yüksek bir isteklilik ve mutluluk duymak, günün sonunda da benzer bir duyguyu sürdürmekle başlar. Gallup’un ABD’de yaptığı bir araştırma insanların %55’inin işlerine ve kurumlarına  kısmen bağlı, %19’unun da kopuk olduğunu ortaya koymuştur. Aynı araştırmaya göre, yeni bir işe girenlerin %38’inin 6 ay sonra işine karşı tutumu “bağlılık” düzeyinde kalırken, üç yıl sonra bu oran %22’ye inmektedir. Bunun bir sonrası adımı ise sırasıyla “kısmen bağlanma” ve ardından da “kopma” haline geliyor.

Einstein’ın o meşhur “E = mc2” teoremi, fizikte kütle-enerji eşitliğinin temel formülüdür. Bu formül, hangi formda olursa olsun enerji ile kütle arasında ilişki kurar. Bu formülde boşluktaki (vakumlanmış ortam) ışık hızının karesi, kütle birimlerinden enerji birimlerine dönüşüm katsayısı için kullanılır. Formülü bir cümlede anlatmamız gerekirse: Kütlenin, dönüştürme katsayısı olan ışık hızının karesi ile çarpılarak dönüşüm sonrası çıkacak enerjinin hesaplanmasıdır.

Ben, bugünlerde bu formülü (kendimce) şöyle anlatıyorum :

Enerji = motivasyon X cesaret

Motivasyon, en yalın anlamıyla, bir insanı belirli bir amaç için harekete geçiren güç demektir. İnancımızın arttığı anlarda doğal olarak motivasyonumuz da artar. “Neden bunu yapmak istiyorum?” sorusuna kendimizden doğru ne kadar çok yanıt bulabiliyorsak, motivasyon dediğimiz şey o kadar çok bize güç yani enerji katar.

Cesaret ise, kaygılara veya korkulara rağmen belirsizliklere doğru yelken açmaktır. Kalbimizin güçlü bir şekilde kan pompalamasını, hücrelerimizin de daha bir sağlıklı olmasını istiyorsak cesaretli olmak iyi yaşamak, güzel yaşamak adına en önemli anahtarımızdır.

Henüz çok kısa süre önce kaybetmiş olduğumuz boksun efsane ismi Muhammed Ali "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyerek Vietnam Savaşı'na gitmeme cesaretini göstermiş bir isim. Sırf bu yüzden, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı, lisansı ve pasaportu elinden alındı. Dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve sonunda iflas ettiğini açıklamak zorunda kaldı. Çok uzun bir süre, ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

Bir düşünün, nasıl bir dönemden geçerseniz geçin cesaretinizi yaşattığınız sürece enerjinizin azalma imkanı var mı?

Yaratıcılık da, yenilikçilik de yaşam enerjimizin ta kendisidir. Böyle bir potansiyel enerjiyi biz (içten dışa doğru) tetiklemediğimizde zamanla azalır veya yok olur. Günümüzde çalışanlar, farklı zeka, çalışma çeşitlerini tetikleyecek ve kendilerini harekete geçirecek yerlerde çalışmak istiyor. Bunun için de kendi talepkar hallerini her bir günde daha da çok aşikar hale taşıyorlar.

Gitgide çok şeyin sıradanlaştığı, gelecek kaygılarının çoğaldığı bir dünyada, bugünlerde yüzümüzü biraz daha çok kendi güneşimize çevirmeye ihtiyacımız var. Çünkü, ihtiyaç duyduğumuz asıl enerji orada. Kendi güneşimiz bize, hayallerimizi, heveslerimizi, hedeflerimizi daha çok anlatıyor ve yaşatıyor olacak.

Şimdi tam bir sene ileriye gidecek ve hayatınızda hiçbir şeyin değişmediğini görecek olsanız ne hissedersiniz?

Kim olduğumuzu bildiğimiz zaman zekamızı da biliriz, ne olduğumuzu da biliriz. Organizasyondaki tüm departmanlar artık daha bir yaratıcı ve yenilikçi olmak zorunda. Enerjimizi yansıttığımız sürece fark yaratabiliyoruz. Bildiklerimiz bizi yetkin veya usta yapamıyor. Bildiklerimizi cesaretle, yenilikle ve yürekten adanma ile hayata geçirebilmek, uygulayabilmek bizi önce yetkin ardından da usta yapıyor. Beceriyi eyleme, eylemlerimizi de cesaretle sürekliliğe dönüştürmek gerekiyor.

Peki siz ne kadar enerji dolunuz? O enerjinize en zor zamanlarda bile, motivasyonunuz ve cesaretinizle ne kadar çok sahip çıkıyorsunuz?Unutmayın, Richard Wilkins’in söylediği gibi :

“Mucize, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar.”

Sınırlar: “Ne Zaman Evet, Ne Zaman Hayır” Diyeceğiz?
Sınırlar: “Ne Zaman Evet, Ne Zaman Hayır” Diyeceğiz?

Sınırlar kendimizi tanımlamak için vardır. İlişkilerimizde kim olduğumuzu ve kim olmadığımızı anlatır; aynı zamanda sorumluluklarımızı belirler.

BIRAK AKSIN
BIRAK AKSIN

Hiç düşündünüz mü, sizi ne harekete geçiriyor? Hangi durumlarda kendinizi çok istekli ve hevesli buluyorsunuz? Ne olduğunda enerjiniz, isteğiniz düşüveriyor?

YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI
YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI

Teknoloji ve yapay zeka o kadar hızlı ilerliyor ki, kim bilir hayatımızı nasıl değiştirecek? İşlerimizi elimizden alacak mı? İnsanların yerine makinalar mı çalışacak?

BİLİNÇSİZ ÖN YARGILARIMIN BİLİNCİNDE MİYİM?
BİLİNÇSİZ ÖN YARGILARIMIN BİLİNCİNDE MİYİM?

Sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler konusunda oldukça da bilinçli olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak bazen hoşlanıp ya da hoşlanmadığımız, sevip ya da sevmediğimiz şeylerin ardındaki tercihlerimiz bu kadar basit olmayabilir.

SIRADAN MÜKEMMEL BİR HAYAT
SIRADAN MÜKEMMEL BİR HAYAT

Oh be dünya varmış! Bu küçücük cümle neler anlatmaz ki…İçeriden yukarıya bir rahatlama hissi yayılır tıpkı sıcak bir yaz günü ikram edilen serin bir bardak suyu içtiğinizde ya da büyük bir özlemle sevdiğinize sıkı sıkı sarıldığınızda.