Utku Varoğlu

Danışman
Qmark Danışmanlık A.Ş. Sosyal Medya :
  Uzmanlık Alanları
  • Satış Yönetimi 
  • Müşteri Yönetimi
  • Değişim Yönetimi
  • İş Geliştirme
  • Strateji Atölyeleri
  • Yönetim ve Takımdaşlık

  Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesini bitirdikten sonra 2 yıl pet kliniği Veteriner Hekimi olarak çalışan Utku Varoğlu, 24 yıllık kurumsal kariyerine Bayer Türk Kimya Sanayi’de Bölge Temsilcisi olarak başlamıştır, burada geçirdiği 8 yılın ardından takip eden 16 yıl boyunca sırasıyla Kilit Müşteri Yöneticisi olarak Intervet / Akzo Nobel şirketine katılmıştır, takiben Satış Müdürü pozisyonuna yükselmiştir. Daha sonra Intervet / Schering Plough’da ve MSD’de (Merck Sharp Dohme) İş Birimi Yöneticisi, Bavet Pharmaceuticals’da İhracat Direktörü, Zinpro Corporation’da Türkiye Ülke Müdürü ve son olarakta Cargill (CPN) Türkiye’de Satış Müdürü olarak görev yapmıştır.

  Akzo Nobel Liderlik Akademisi / Hollanda ve Cranfield Universitesi / İngiltere’de iş yönetimi, müşteri yönetimi, finans ve lojistik üzerine eğitimler alan Utku Varoğlu, görev yaptığı şirket ve pozisyonlarda da etkin müşteri yönetimi, kilit müşteri stratejisi oluşturma ve yönetimi, müşteri segmentasyonu, pazarlık becerileri, etkin ve yüksek performanslı satış ve pazarlama ekiplerini oluşturma, bu ekiplerin gelişim programlarını oluşturulması ve uygulanarak takip edilmesi, yetenek yönetimi, performans yönetimi, şirket ve takım içi koçluk ve mentörlük, liderlik, etkili ve kaliteli iletişim, iş geliştirme, strateji oluşturma, bütçe oluşturma ve kaynak yönetimi (P&L), pazarlama faaliyetleri (ürün lansmanı, pozisyonlandırma, fiyatlandırma vb) konularında önemli tecrübelere sahip olmuştur.

  Utku Varoğlu, değişimin kaçınılmaz olduğu global ve lokal pazar şartlarında, yaşamış olduğu 3 şirket birleşmesi sırasında değişim ve yönetimi, şirket satın almaları ve birleşmeleri, organizasyon yapılanmaları, kriz yönetimi ve problem çözme konularında yaşayarak önemli tecrübeler edinmiştir. Satış ekiplerinin etkili yönetiminde aktif bir şekilde rol almıştır. Ortaya çıkan yeni şirket ve organizasyonlarda bölgesel ve global projelerde etkin rol almış, liderlik etmiş ve ödüllere layık görülmüştür.

  Mottosu “Hala öğreniyorum / Ancora imparo” olan (Michalengelo’nun 87 yaşında söylediği söz), sürekli öğrenme, değişim ve gelişime gönülden bağlı olan Utku Varoğlu, kişisel olarak çalışanların ve şirketlerin, sürekli ve artan başarılara imza atmalarının ancak eğitim ve gelişime yatırım yapmaları ile mümkün olacağına inanmaktadır.