Mehmet Yıldırım Özel

Kurucu – Kıdemli Danışman
Qmark Danışmanlık A.Ş. Sosyal Medya :
Uzmanlık Alanları
  • - Liderlik ve Yönetim
  • - Koçluk
  • - Satış Yönetimi
  • - Kilit Müşteri Yönetimi
  • - Etkileme ve İkna
  • - Değişim Yönetimi
  • - Stratejik Yönetim
  • - Keynote
  • - Fasilitasyon

"Yaşadığımız bu dünyada, potansiyel dediğimiz gücün, insanoğlu için en değerli hediyelerden birisi olduğunu düşünüyorum. Kendisine doğru sorular soran insanın, kendisine yepyeni yollar açma ve böylece de kendisini geliştirme şansını yakalayacağına inanıyorum. Kendisine liderlik edecek, sürekli geliştirecek insan, o güzel kendi ışığını işine, ilişkilerine ve çevresine saçar. Işığını saçtıkça potansiyelini gerçeğe taşıyabileceğine yürekten inanıyorum."

Danışmanlık ve koçluk sektörünün kıdemli bir üyesi olan Mehmet Y. Özel, farklı sektörlerdeki 15 yıllık ve danışmanlık sektöründeki 17 yıllık kişisel deneyiminin birikimiyle, kurumların, bireylerin, liderlik, koçluk, yönetim ve benzeri alanlarda gelişimlerine, değişimlerine ışık tutmaya çalışıyor. Qmark’ın yönetici ortağı olarak, danışmanlık, lider ve yönetici koçluklarının yannda, konuşmalar (Keynote) ve konferans sunumları (MOC) yapmaktadır.

Mehmet Y. Özel, "cevherin mücevher yolculuğuna" inanıyor ve liderliğin, koçluğun rolünü, insanoğlunun sınırsız ve çok güçlü olan potansiyelinin ortaya çıkmasındaki etkisini "çok değerli" olarak ifade ediyor. Özel, liderlikte dinamik ve güçlü modellerden yararlanırken, koçluklarında ise Gestalt, İlişkisel Koçluk ve Transaksiyonel Analiz'i benimsiyor. Türkiye ve farklı ülkelerde yöneticilere koçluk / mentorluk yapıyor.

Mehmet Y. Özel'in konuşma, eğitim ve koçluk yaptığı kurumlar arasında JTI, Garanti Bankası, Vaillant Group, Akbank, Bayer, GSK, Novartis, L'Oreal, Ford, Vestel, Cisco, Philip Morris, Temsa, Eczacıbaşı Holding, Petrol Ofisi, Turkcell, Diageo & Mey, Doğuş Otomotiv, Oracle, Hyatt Hotels, Vodafone, İpragaz, SAP, Nestle, Sütaş, Superonline, Shell, Coca-Cola, Arcelor Mittal, Diageo, TEİ / Tusaş, Cargill, Pfizer, MSD, QNB Finansbank, Allianz, Abbott, Arçelik, Barilla, Weber, Mercedes-Benz, Danone, Azercell, Türk Telekom, Numil, Nike, Sabancı Holding, Yapı Kredi, BMS, Pronet, Ülker, AIG, Koç Holding, Rexam, Philips, Borusan Holding, Roche, TEB, Petrobras, Sandoz, Beymen, Ziylan, Erdemir, Migros, Çelebi, Perfetti, Tofaş, TSKB, Vakıf Emeklilik, Karaca, Pharmactive, Folkart, Novartis, Otokoç, Garanti Emeklilik, Amgen, Unifree, Lineadecor, Amcor, Anadolu Sigorta, Volvo, Otokar ve P&G yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi mezunu olan Mehmet Y. Özel, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Pazarlama, Finans, İşletme ve Bilgi Sistemleri konularında 'Executive MBA' eğitimini tamamladı. Kariyerinde Roche ve Bristol-Myers Squibb gibi global ilaç firmalarında İthalat - Satın Alma Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. BMS'deki başarılarıyla, Şirketin başkanı özel ödülünü almaya hak kazandı. American Management Association'dan Eğiticinin Eğitimi (Train the Trainer), Fasilitasyon Teknikleri (Facilitation Skills) ve Eğitim İçerik / Metodoloji Tasarımı (Instructional Design) sertifikalarına sahip olan Mehmet Y. Özel, aynı zamanda Gestalt koçluğu, Insights kişilik/takım envanteri ve PDI 360° geri bildirim akreditasyonlarına sahiptir.

Mehmet Y. Özel'in ''Kendine İnanmak - Liderliğe İnanmak ve Liderliğin 1001 Hali” isimli üç kişisel gelişim kitabı, ayrıca ''Hep Ama Hep – Maviye Dair Ne varsa'' isimli iki de şiir kitabı bulunuyor. Bugünlerdeki ilgi alanları arasında, insanın kendi değerini daha çok fark edeceği, cevherden mücevhere adımlar atabileceği gelişim (liderlik, koçluk, yönetim, vb) programları yer alıyor. Koçluk ve danışmanlık konularında daha çok öğrenmeyi, büyümeyi ve derinleşmeyi amaçlıyor. Tam 31 sene önce ayrıldığı Deniz Harp Okulu'nda ve bununla birlikte Deniz Harp Akademisi’nde "Liderlik Öğretim Üyesi" olarak yer alıyor, bundan da çok şey öğreniyor. Yazdığı makalelerin sayısını artırmak, birikimlerini daha fazla paylaşmak amacıyla yepyeni kitaplar çıkarmak ve konuşmalarında, öğrendiklerini, deneyimlerini, biriktirdiklerini daha çok insanla paylaşmak istiyor.

Mehmet Y. Özel, Rotary tarafından içinde bulunduğu topluma fayda sağlayan, mesleğinde son derece başarılı iş ve meslek sahiplerine verilen “Meslek Hizmetleri Onur Ödülü”ne sahiptir.