Mehmet Yıldırım Özel

Yönetici Ortak – Kıdemli Danışman
Qmark Danışmanlık A.Ş. Sosyal Medya :
Uzmanlık Alanları
  • - Liderlik ve Yönetim
  • - Koçluk
  • - Satış Yönetimi
  • - Kilit Müşteri Yönetimi
  • - Etkileme ve İkna
  • - Değişim Yönetimi
  • - Stratejik Yönetim
  • - Keynote
  • - Fasilitasyon

"Yaşadığımız bu dünyada, potansiyel dediğimiz gücün, insanoğlu için en değerli hediyelerden birisi olduğunu düşünüyorum. Kendisine doğru sorular soran insanın, kendisine yepyeni yollar açma ve böylece de kendisini geliştirme şansını yakalayacağına inanıyorum. Kendisine liderlik edecek, sürekli geliştirecek insan, o güzel kendi ışığını işine, ilişkilerine ve çevresine saçar. Işığını saçtıkça potansiyelini gerçeğe taşıyabileceğine yürekten inanıyorum.”

Qmark Danışmanlık’ın kurucu ortağı, aynı zamanda danışmanlık ve sektörünün kıdemli bir üyesi olan Mehmet Yıldırım Özel, farklı sektörlerdeki 14 yıllık ve danışmanlık sektöründeki 15 yıllık danışmanlık, eğitimcilik tecrübesi ve birikimiyle, kurumların, bireylerin, liderlik, koçluk, yönetim ve benzeri alanlarda gelişimlerine, değişimlerine ışık tutmaya çalışıyor. Danışmanlık, koçluklarının yannda, konuşmalar (Keynote) ve konferans sunumları (MOC) yapmaktadır.

Mehmet Y. Özel, "cevherin mücevher yolculuğuna" inanıyor ve liderliğin, koçluğun rolünün, insanoğlunun sınırsız ve çok güçlü olan potansiyelinin ortaya çıkmasındaki etkisini "çok değerli" olarak ifade ediyor. Özel, liderlikte dinamik ve güçlü modellerden yararlanırken, koçluklarında ise Gestalt, İlişkisel Koçluk ve Transaksiyonel Analiz'i benimsiyor. Türkiye ve yakın bölge ülkelerinde yöneticilere koçluk / mentorluk yapıyor.

Mehmet Y. Özel'in konuşma ve eğitim yaptığı kuruluşlar arasında JTI, ARİS, Garanti Bankası, Eureko Sigorta, Garanti Leasing, Fritolay, Akbank, Boehringer Ingelheim, Bayer, GSK, Novartis, L'Oreal, Ford, Vestel, Cisco, Philip Morris, Temsa, Eczacıbaşı Holding, Petrol Ofisi, Borusan Lojistik, Turkcell, Schneider Elektrik, Mey İçki, Doğuş Otomotiv, Oracle, Hyatt Hotels, Vodafone, İpragaz, SAP, Nestle, Arkas Holding, Sütaş, Superonline, Shell, Coca-Cola, Arcelor Mittal, GfK, VDF, Diageo, Arzum, TEİ / Tusaş, Cargill, Aris, Pfizer, Nurus, MSD, Finansbank, Allianz, Multinet, Abbott, Arçelik, Barilla, TFKB, Weber, Mercedes-Benz, Danone, Mitsubishi Electric, Azercell, Türk Telekom, Numil, Delphi, Nike, Sabancı Holding, Yapı Kredi, BMS, Pronet, Ülker, AIG, Koç Holding, Rexam, TTNet, Philips, Borusan Holding, Roche, TEB, Petrobras, Arpaş, Sandoz, Beymen, Ziylan, Erdemir, Avon, Migros, Perfetti, Tofaş, TSKB, Garanti Emeklilik ve P&G yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi mezunu olan Mehmet Yıldırım Özel, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Pazarlama, Finans, İşletme ve Bilgi Sistemleri konularında 'Executive MBA' eğitimini tamamladı.

Kariyerinde Roche ve Bristol-Myers Squibb gibi global ilaç firmalarında İthalat - Satın Alma Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. BMS'deki başarılarıyla, Şirketin başkanı özel ödülünü almaya hak kazandı. American Management Association'dan Eğiticinin Eğitimi (Train the Trainer), Fasilitasyon Teknikleri (Facilitation Skills) ve Eğitim İçerik / Metodoloji Tasarımı (Instructional Design) sertifikalarına sahip olan Mehmet Y. Özel, aynı zamanda Gestalt koçluğu, Insights kişilik/takım envanteri ve PDI 360° geribildirim akreditasyonlarına sahiptir.

Mehmet Y. Özel'in ''Kendine İnanmak” ve “Liderliğe İnanmak” isimli iki kişisel gelişim kitabı, bir de ''Hep Ama Hep'' isimli şiir kitabı bulunuyor. Bugünlerdeki ilgi alanları arasında, insanın kendi değerini daha çok fark edeceği, cevherden mücevhere adımlar atabileceği gelişim (liderlik, koçluk, yönetim, vb) programları yer alıyor. Koçluk ve danışmanlık konularında daha çok öğrenmeyi, büyümeyi ve derinleşmeyi amaçlıyor. Tam 28 sene önce ayrıldığı Deniz Harp Okulu'nda ve bununla birlikte Deniz Harp Akademisi’nde "Liderlik Öğretim Üyesi" olarak yer alıyor, bundan da çok şey öğreniyor. Yazdığı makalelerin sayısını artırmak, birikimlerini daha fazla paylaşmak amacıyla yepyeni kitaplar çıkarmak ve konuşmalarında, öğrendiklerini, deneyimlerini, biriktirdiklerini daha çok paylaşmak istiyor.

Mehmet Y. Özel, Rotary tarafından içinde bulunduğu topluma fayda sağlayan, mesleğinde son derece başarılı iş ve meslek sahiplerine verilen “Meslek Hizmetleri Onur Ödülü”ne sahiptir.